Több gázt kapott májusban Európa az oroszoktól, mint az USA-tól
A trend a szakértők szerint nem lesz tartós.
A trend a szakértők szerint nem lesz tartós.
Az Európai Bizottság javaslata szerint be kéne tiltani az orosz LNG EU-s kikötőkből való továbbhajóztatását, célponttá válna három új orosz LNG-létesítmény, az uniós tagállamok viszont saját felhasználásra továbbra is vehetnék a cseppfolyós gázt Oroszországtól. A tervek tabut döntenek, de még így is viszonylag puhának tűnnek, pedig, ha bekerülnek a most tárgyalt, 14. szankciós csomagba, komoly következményekkel járhatnak az orosz gazdaságra.
Csont nélkül lehozta Európa az idei telet is: Oroszország már csak kisebbségi gázellátó a kontinensen, az új partnerek nem szórakoznak, hanem szállítanak, így a tárolók normális áron teltek csurig. A nagyon enyhe tél miatt pedig igazán fűteni se kellett, ezért a készletek különösebben ki se fogytak. A cseppfolyós gáz lett a megmentő, kialakulni látszik egy új függési rendszer, és mivel az USA épp behúzta az LNG-kéziféket, esélyes, hogy Moszkva után Doha lesz a hűbérúr.
De ehhez az kell, hogy Oroszország november elsejétől egyáltalán ne szállítson gázt a kontinensre, és ezzel együtt a tengerentúli LNG-szállítmányok is drasztikusan megritkuljanak.
Az Eni olasz energetikai vállalat is részt vesz a világ legnagyobb, részben Katarhoz tartozó gázmezőjén kezdődő kitermelésben. Erről azt követően született megállapodás, hogy a Gazprom megkezdte az olaszországi gázszállítás fokozatos csökkentését.
Kedden felavatják Görögországban az Alexandroupolis Independent Natural Gas System (INGS) elnevezésű úszó LNG-terminált - értesült az EUrologus brüsszeli forrásokból. A beruházás a déli és a balkáni országok orosz energiafüggőségét csökkenti.
Kazahsztánban nem várt fordulatot vett, hogy szabadjára engedték a cseppfolyósított gáz árát. A tiltakozók már Almati repülőterét is elfoglalták.
Csaknem 7 milliárd köbméterről van szó - egyelőre.
Többségi részesedés fejében szállna be a horvát gázlefejtőbe, bár az INA-ügy miatt visszafogott a hazai érdeklődés – írta a Népszava.
A kikötői hatóság szerint a gázömlés azonban jelent komolyabb veszélyt, mert a cseppfolyósított propán-bután gyorsan elpárolog.
Az iraki olajminisztérium szóvivője szerint vasárnap sor került az ország első cseppfolyósított földgáz exportjára.
Ami az utóbbi években csak végtelen sokszori ismétlésnek tűnt – jelesül az, hogy Európát hamarosan elöntheti a közel-keleti, de főként az amerikai cseppfolyós földgáz (LNG) –, az most már a spájzban van. De féljenek ettől az oroszok!
Az elnevezéssel: Liquefied Petroleum Gas (LPG) a cseppfolyósított gázok mindegyikét jelölik ugyan, de Magyarországon mégis, szinte kizárólag az autógázra használják. Ez azonban mindegy is, mivel bizonyították az anyag környezetvédő hatását.
Az EU is hozzájárul anyagilag ahhoz, Horvátországban cseppfolyósgáz-terminál épüljön. Ha ezután megindulna az észak-dél irányú európai gázszállítás, azzal a kontinens országai kevésbé szorulnának rá az orosz gázra.
A rendkívüli hideg miatt milliókat érintő propánhiány lépett fel a héten az Egyesült Államok néhány közép-nyugati és déli államában.
A cseppfolyós PB gáz (LPG) szállításának kapacitásnövelését eredményezi az Alveare Zrt. induló 1 milliárdos projektje.
A legnagyobb kínai állami energiaipari konszern, a CNPC 20 százalékos részesedést vásárolt az orosz Novatek gázipari cég szibériai cseppfolyósgáz-kitermelési projektjében – jelentette az Interfax orosz hírügynökség.
Lendületet kapott a térségünk diverzifikált gázellátását célzó észak-déli gázfolyosó egyik fő projektje: a horvát kormány kész belefogni a cseppfolyós gázt fogadó terminál építésébe, és a finanszírozás is formálódik - írja a Világgazdaság.